
Mit jelent a stressz profil?
A stressz profil baseline vizsgálat olyan páciensen végzett mérés, akinek az életében a stressz hatására már érezhető testi-lelki tünetek jelennek meg (például szorongás, alvászavar, emésztési problémák, remegés, szédülés), melyek rontják az életminőséget illetve nem állnak a tünetek hátterében betegségek. Utóbbi kizárása esszenciális a stressz profil vizsgálat előtt.
A vizsgálat során megmérjük a test egyes fiziológiai változóit, mint például az izomtónust, a pulzust, a légzést, a bőrhőmérsékletet és a bőrellenállást.
Miért készítünk stressz profilt?
A stressz profil megmutatja, hogy mérhető-e fiziológiai szinten feszültségre utaló jel már a baseline vizsgálat közben. A vizsgálat megmutatja, hogy van-e extrém intenzitású válasz a stresszorra, képes-e a páciens a stresszor utáni fiziológiai felépülésre, továbbá jelen vannak-e veszélyek, kockázatok, vannak-e olyan működési eltérések a stresszre adott válaszokban, ami kimerülés vagy betegség kockázatára hívják fel a figyelmet.
Mikor érdemes eljönni a egy baseline vizsgálatra?
A vizsgálat és a felmérés célja, hogy egy személyre szabott stresszkezelést lehessen kidolgozni a páciens számára. A stressz profil segít meghatározni, hogy milyen élettani illetve fiziológiás területeket kell megcélozzunk és hogyan.
Egy pszichológusnak, pszichiáternek, vagy például egy ergoterapeutának, segít felállítani egy kezelési tervet és meghatározni a modalitások sorrendjét, ami mindig egy fontos kérdés: Mivel is kezdjem el a stresszkezelést?
Mit tudunk meg a stressz profil vizsgálatból?
Első és legalapvetőbb információnk, a páciens "alap" működési jellemzői. Ez konkrétan azt jelzi, hogy érkezéskor az első mérés alkalmával, egy ingerszegény környezetben, de éber állapotban (nyitott szemmel) milyen értékeket kapunk.
Utána, a vizsgálat folyamán vizsgáljuk és mérjük a páciens különböző célzott stresszekre adott reakcióit illetve, hogy milyen gyorsan képes az egyensúlyt visszaállítani egy-egy stressz után. Konkrét "válasz mintázatot" kapunk a stresszre való reagálásáról és felépüléséről, továbbá egy általános képet kapunk az önszabályozás képességéről.
Összefoglalva: a stressz profil vizsgálat megmutatja, hogy mennyire képes a páciens a stressz és a nyugalmi állapotok közötti rugalmas váltásra és pontosan milyen technikákkal és milyen területen érdemes elkezdeni a stresszkezelést.
A stresszre például reagálhatunk szapora légzéssel, izomfeszüléssel, extrém izzadással, szédüléssel. Biofeedback-el ez mind szépen kezelhető.
A pszichofiziológiás stressz profil vizsgálat ára: 38.900,- HUF
Az ár tartalmazza a mérést, a kiértékelést és a terápiás terv elkészítését.

Kapcsolódó cikk: Szorongás-Stressz
Forrás:
Magyar Biofeedback és Neurofeedback Akadémia
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12040539/
https://medlineplus.gov/lab-tests/cortisol-test/
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11874-stress