Gyakran ismételt kérdések a Neurofeedback és Biofeedback terápiákról.

ÁLLAPOTFELMÉRÉS ÉS ÁRLISTA
Az állapotfelmérés folyamata az alábbi három szakaszból áll:
1. Jelentkezés: telefonon vagy e-mailben
2. Vizsgálat: személyes találkozás keretében. (anamnézis, baseline felmérés)
3. Tanácsadás: újabb személyes találkozás keretében, a vizsgálat eredményének kiértékelésével, a kidolgozott terápiás terv megbeszélésével.
Az állapotfelmérés tartalmazza a vizsgálatot (egyszeri alkalom baseline mérést), a tanácsadást (vizsgálat értékelését), és igény szerint a terápiás tervet. Ára: 16.900.-Ft
Az állapotfelmérést követi a terápia tréning, melyet a baseline mérés alapján, valamint a tüneteket és a mért agyhullámok mintázatát is alapul véve, az egyeztetett terápiás terv szerint a megfelelő agyterületen neurofeedback eszközzel végzek.
Biofeedback vagy Neurofeedback: 10.9000.-Ft/alkalom
Biofeedback és Neurofeedback kombinált kezelés esetén: 12.9000.-Ft/alkalom
Teljes árlista ide kattinva elérhető.
Miként zajlik az első alkalom?
Az első alkalommal egy beszélgetéssel kezdünk, melyet egy bemérés követ.
Attól függően, hogy milyen panasszal jelentkezett 1-1,5 órát vesz igénybe.
Mi történik az első terápia alkalmával?
A tréning során, az adott eszközöket rögzítem a kliens testére, aki egy kényelmes fotelban ül, a monitor előtt. A tréning során a kliensnek nincs más dolga, mint a képernyőn látható visszajelzést figyeli. (video, animáció, direkt visszajelzés)
Az elektródákat hogyan rögzítik?
A neurofeedback elektródákat egy speciális paszta segítségével kerül rögzítésre a fejbőrhöz, mely vízzel könnyen letörölhető. A biofeedback eszözök pántok, illetve csipesz segítségével kerülnek rögzítésre az adott testrészre.
Vezetnek-e áramot a testbe?
Nem! Az elektródák kizárólag a test jeleit érzékelik, majd átalakítva továbbítják a számítógépbe. A visszajelzés vizuálisan, a monitoron keresztült történik.
A biofeedback és neurofeedback tréninggel lehet diagnosztizálni?
Nem. Diagnózist kizárólag orvos állíthat fel.
A baseline mérés alapján kiértékelés és kezelési terv készül.
Hány alkalom szükséges?
A kliens állapota, a baseline mérés, a kezelési terv illetve az elérni kívánt eredmény határozza meg a szükséges alkalmak számát. Neurofeedbackből javasolt minimum 20 alkalom, biofeedbackből 10 alkalom.
Heti hány alkalom ajánlott?
Kezdetnek heti 2-3 alkalom szükséges a kívánt eredmény eléréséhez, majd lehet csökkenteni az alkalmak számát. Egyénre szabva létezik intenzív tréning heti 3-5 alkalom és heti 1 alkalmas tréning, azonban ilyenkor otthoni feladatok egészítik ki a módszert.
Tartós az eredmény?
Az agy által megtanult új mintázatokat nem felejti el.
Van mellékhatása a terápiás tréningnek?
A tréningnek káros mellékhatása nincs.
Azonban az első alkalmak folyamán átmenetileg felerősítheti a tüneteket.
Mi a különbség a biofeedback és a biorezonancia között?
Az úgynevezett biorezonancia módszer nyelvileg hasonló, de tartalmilag teljesen más.
A biofeedback tudományosan elismert terápiás tréning, míg a biorezonancia módszer hatékonyságára nincs bizonyíték.
Miért hívják biofeedback tréningnek?
A biofeedback és a neurofeedback aktív módszerek. A készülék csak támaszként szolgál, a változtatásokat a páciens maga hajtja végre. Ez is központi szempont az önhatékonyság növelésében, elvégre nem akarjuk a klienst "függővé tenni" az eszköztől.
Mi az a stresszteszt?
Egy stressztesztben (amelyet teljes mértékben "stressz- és felépülési profilnak" neveznek) rögzítik a páciens stresszorokra adott reakcióit (például fejszámolást vagy stresszes helyzetekre való gondolkodást). A stresszinger ezen fázisait felváltják relaxációs fázisokkal, hogy ne csak magát a stresszorra adott reakciót vegyük figyelembe, hanem a felépülési képességet is.
Ki végzi a biofeedback és a neurofeedback tréninget?
A biofeedbacket és a neurofeedbacket eszközként használják a terápiában és a tréningben.
A nyugati országokban és hazánkban is, álalában ergoterapeuták és pszichológusok alkalmazzák ezt a terápiás módszert.
Milyen gyakran szükséges a terápiás tréning? Mennyi ideig tart?
Ez a kérdés erősen függ attól, hogy milyen indikációra használják a biofeedbacket vagy a neurofeedback-et. Gyakran néhány alkalom is elegendő ahhoz, hogy a kliensek bio-pszicho-szociális „aha-élményt” (a saját szervezeten belüli kapcsolatok felismerését) kínáljanak.
A szorongásos zavarok esetében már 5-10 alkalom után volt javulás, Raynaud-kórban 5-10, súlyos ADHD esetén pedig 40 neurofeedback alkalomra lehet szükség.
Ajánlott célkritériumokat meghatározni (pl. kezek felmelegítése X fokra), és az edzést addig végezni, amíg ezeket a célokat el nem érik.
A biofeedback kockázatai és mellékhatásai
Magának a (nem gyógyszeres) biofeedback-neurofeedback kezelésnek kockázata vagy mellékhatása nem ismert. A gyakorlatban azonban úgynevezett „pozitív mellékhatásokról” számoltak be. Ez azt jelentette, hogy a kezelés olyan életterületekre is pozitív hatással volt, amelyek nem voltak a terápia kiváltó részei.
Súlyos mentális zavarok (pl. paranoid skizofrénia) esetén, vagy ha a mélyrelaxáció miatt fennáll a flashback veszélye, a szakirodalom szerint jelen kell lennie egy egészségügyi szakembernek (pl. pszichológus, pszichiáter). Megjegyzés: kérjük, vegye figyelembe felelősségkizárás egészségügyi információira vonatkozó részét.